Mimarlar Odası Kayseri Şube Başkanı Er; “Mimarlar olarak yaşadığımız çevreye sorumluluklarımız var”

Gündem (AEH) - Anadolu Ekspress Haber | 11.07.2024 - 13:55
 

Mimarlar Odası Kayseri Şube Başkanı Er; “Mimarlar olarak yaşadığımız çevreye sorumluluklarımız var”

Mimarlık Fakültesi mezuniyet töreninde konuşan Mimarlar Odası Kayseri Şube Başkanı Murtaza Er; “Mimarlık fakültesi mezunları olarak sağlıklı bir kentsel çevre için yaşadığımız çevreye sorumluluklarımız vardır. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse içinde bulunduğumuz coğrafya, yaşadığımız kentlerimiz, ovalarımız, denizlerimiz, ormanlarımız bize atalarımızın mirası değil bize çocuklarımızın emanetidir” dedi.
Mimarlar Odası Kayseri Şube Başkanı Murtaza Er ve yönetim kurulu üyeleri Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezuniyet törenine katıldı. Mezuniyet töreninde konuşan başkan Murtaza Er, YÖK başkanının üniversitelerde bazı bölümlerde kontenjan azaltımı yönünde aldıkları karara değindi. Başkan Er konuşmasında; “Ülkemizde oda aracılığı ile mimarlık ortamı adına birçok olumsuz, ümitsiz konuşma ve tartışmalara katılmış birisi olarak benim için mimarlık öğrencileri ile yapılan ya da mimarlık mezuniyet konuşmalarının en güzel yanı şüphesiz bu mesleğin daha iyi yerlere geleceğine dair ön yargıları en az olan sohbetlerdir. Bu anlamda belki de mimarlar odamızın da asli görevi olan mesleğin hak ve hukukunu korumak adına eğitim kurultaylarında yıllarca tartışılan kontenjan sorununa dün itibari ile yüksek öğrenim kurumu başkanımızın bir taraftan istihdam odaklı yeni programlarla üniversitelerimize ilave kontenjanlar verilirken diğer taraftan da mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlardaki eğitim-öğretim kalitesini yükseltmek amacıyla, piyasa beklentilerinin üzerinde mezuniyete yol açan kontenjanlarda ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda yeni düzenlemeler yapılmış ve öğretim elemanları sayısı, derslik ve benzeri kapasite dikkate alınarak düşürülme yoluna gidilmiştir açıklaması mesleğimiz adına yerinde ve umut verici bir gelişmedir bunu sizlerle bir daha paylaşmış olayım” şeklinde konuştu. Konuşmasının sonunda mezunları ve ailelerini tebrik eden Er; “Sevgili yeni mezun meslektaşlarımız, mimarlık sorunları sadece mimarların bir araya gelip çözeceği sorunlar olmadığı gibi mimarlık, merkezinde insan olan ve tüm canlılara karşı sorumluluk taşıyan bir meslektir. Yani mimarlık fakültesi mezunları olarak sağlıklı bir kentsel çevre için yaşadığımız çevreye sorumluluklarımız vardır. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse içinde bulunduğumuz coğrafya, yaşadığımız kentlerimiz, ovalarımız, denizlerimiz, ormanlarımız bize atalarımızın mirası değil bize çocuklarımızın emanetidir. Mimarlık fakültesi mezunu her insanın bu bilinci tüm insanlara anlatma ve aktarma sorumluluğu vardır.Değerli meslektaşlarım, şunu unutmayınız, düştüğünüzde her defasında farklı bir yerinden tutunup ayağa kalkabileceğiniz bir mesleğiniz var. Buna bizler birçok defa şahitlik ettik ki bu anlarda hepimizin birer motivasyon cümlesine ihtiyacı olur. Bugünün motivasyon cümlesi cumhuriyetimizin kurucusu gazi mustafa kemalin “Sizler, yeni Türkiye’nin genç evlatları, yorulsanız da beni izleyeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği amaca, bizim yüksek ülkümüze durmadan, yorulmadan yürüyecektir" ifadelerini kullandı.       
Mimarlık Fakültesi mezuniyet töreninde konuşan Mimarlar Odası Kayseri Şube Başkanı Murtaza Er; “Mimarlık fakültesi mezunları olarak sağlıklı bir kentsel çevre için yaşadığımız çevreye sorumluluklarımız vardır. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse içinde bulunduğumuz coğrafya, yaşadığımız kentlerimiz, ovalarımız, denizlerimiz, ormanlarımız bize atalarımızın mirası değil bize çocuklarımızın emanetidir” dedi.

Mimarlar Odası Kayseri Şube Başkanı Murtaza Er ve yönetim kurulu üyeleri Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezuniyet törenine katıldı. Mezuniyet töreninde konuşan başkan Murtaza Er, YÖK başkanının üniversitelerde bazı bölümlerde kontenjan azaltımı yönünde aldıkları karara değindi. Başkan Er konuşmasında; “Ülkemizde oda aracılığı ile mimarlık ortamı adına birçok olumsuz, ümitsiz konuşma ve tartışmalara katılmış birisi olarak benim için mimarlık öğrencileri ile yapılan ya da mimarlık mezuniyet konuşmalarının en güzel yanı şüphesiz bu mesleğin daha iyi yerlere geleceğine dair ön yargıları en az olan sohbetlerdir. Bu anlamda belki de mimarlar odamızın da asli görevi olan mesleğin hak ve hukukunu korumak adına eğitim kurultaylarında yıllarca tartışılan kontenjan sorununa dün itibari ile yüksek öğrenim kurumu başkanımızın bir taraftan istihdam odaklı yeni programlarla üniversitelerimize ilave kontenjanlar verilirken diğer taraftan da mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlardaki eğitim-öğretim kalitesini yükseltmek amacıyla, piyasa beklentilerinin üzerinde mezuniyete yol açan kontenjanlarda ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda yeni düzenlemeler yapılmış ve öğretim elemanları sayısı, derslik ve benzeri kapasite dikkate alınarak düşürülme yoluna gidilmiştir açıklaması mesleğimiz adına yerinde ve umut verici bir gelişmedir bunu sizlerle bir daha paylaşmış olayım” şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonunda mezunları ve ailelerini tebrik eden Er; “Sevgili yeni mezun meslektaşlarımız, mimarlık sorunları sadece mimarların bir araya gelip çözeceği sorunlar olmadığı gibi mimarlık, merkezinde insan olan ve tüm canlılara karşı sorumluluk taşıyan bir meslektir. Yani mimarlık fakültesi mezunları olarak sağlıklı bir kentsel çevre için yaşadığımız çevreye sorumluluklarımız vardır. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse içinde bulunduğumuz coğrafya, yaşadığımız kentlerimiz, ovalarımız, denizlerimiz, ormanlarımız bize atalarımızın mirası değil bize çocuklarımızın emanetidir. Mimarlık fakültesi mezunu her insanın bu bilinci tüm insanlara anlatma ve aktarma sorumluluğu vardır.Değerli meslektaşlarım, şunu unutmayınız, düştüğünüzde her defasında farklı bir yerinden tutunup ayağa kalkabileceğiniz bir mesleğiniz var. Buna bizler birçok defa şahitlik ettik ki bu anlarda hepimizin birer motivasyon cümlesine ihtiyacı olur. Bugünün motivasyon cümlesi cumhuriyetimizin kurucusu gazi mustafa kemalin “Sizler, yeni Türkiye’nin genç evlatları, yorulsanız da beni izleyeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği amaca, bizim yüksek ülkümüze durmadan, yorulmadan yürüyecektir" ifadelerini kullandı.     

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve anadoluekspresshaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.