Kurban Bayramı pastırmacıların beklentisini karşılamadı

Gündem (AEH) - Anadolu Ekspress Haber | 21.06.2024 - 17:45
 

Kurban Bayramı pastırmacıların beklentisini karşılamadı

Havaların sıcak olması ve ekonomik sebeplerden ötürü pastırma satışının beklentiyi karşılamadığını dolayısıyla pastırma satışında yüzde 90 düşüş olduğunu söyleyen Pastırmacı Mustafa Yılmaz, “Önceden pastırma, sucuk yapılırdı şimdi onu da yapan yok. Havalar sıcak yapsa bozulur.
Havaların sıcak olması ve ekonomik sebeplerden ötürü pastırma satışının beklentiyi karşılamadığını dolayısıyla pastırma satışında yüzde 90 düşüş olduğunu söyleyen Pastırmacı Mustafa Yılmaz, “Önceden pastırma, sucuk yapılırdı şimdi onu da yapan yok. Havalar sıcak yapsa bozulur. Yurt dışından gelende yok. Gelenlerde Antalya’ya gitti. Avrupa’da maçın olmasıyla gurbetçiler de çok Türkiye’ye gelmedi. Tatilin 9 gün olmasıyla birlikte mükemmel bir işin olması lazımdı. Bayramdan önce işlerden daha memnunduk. Bu sene çok sönük geçti. Ekonomi şu anda çok kötü. 70 yaşına geldim hiç böyle olmamıştı. Nasıl düştük biz bu hallere?” dedi.  Kayseri’de Kurban Bayramı sonrası esnaf beklediği hareketliliği yakalayamadı. Bu bayram pastırma satışının çok düşük olduğunu dile getiren Pastırmacı Mustafa Yılmaz, “Eski bayramlar yok. Pastırmaya sucuğa bakan yok. Kayseri’de vatandaşların yüzde 10-15’i kurban kesebildi geriye kalan bağışladı. Önceden pastırma, sucuk yapılırdı şimdi onu da yapan yok. Havalar sıcak yapsa bozulur. Yurt dışından gelende yok. Gelenlerde Antalya’ya gitti. Avrupa’da maçın olmasıyla gurbetçiler çok Türkiye’ye gelmedi. Bu sene çok sönük geçti. Emekliye belki para verselerdi biraz canlılık olabilirdi. 3 bin lira emekliye ikramiye verdiler. 3 bin liraya da ne alacaklar. En iyi şekeri almaya kalksa emekli kilosu bin lira. Pastırma almaya kalksa 1250 lira. Sıcak olduğu içinde pastırma yenmiyor. Yurt dışından gelenlerinde bazıları 250 gram, yarım kilo falan alıyor. Diğerleri sıcak olduğu için almıyor. Ben 50 senedir bu işin içindeyim böyle bayram hiç görmedim. Eskiden insanlar pastırma, sucuk, baharat almak için sıraya girerdi. Tatilin 9 gün olmasıyla birlikte mükemmel bir işin olması lazımdı. Ne şekerci ne baharatçı ne de konfeksiyoncu memnun. Bayramdan önce işlerden daha memnunduk. Bayramlar bitti artık, eskidenmiş bayram. İşlerimizde yüzde 90 bir düşüş var” ifadelerini kullandı.  ‘NASIL DÜŞTÜK BİZ BU HALLERE?’ Ekonomik şartlardan dolayı alım gücünün kalmadığını ve işlerinin olmadığını söyleyen Pastırmacı Yılmaz, “Geçen sene 600-700 liradan başlıyordu pastırma fiyatları bu sene ise 800-900 lira civarında. Alım gücü kalmadı. Emekliye 10 bin lira verilirse nasıl alışveriş yapacak. Avrupa’dan gelenlerinde parası kıymetli olmasa onlarda hiç gelemez buraya. 500 Euro bozduruyorlar 18 bin lira para alıyorlar. Bizim emeklilerden maaşlarını almadan borçlanıyor. Ekonomi şu anda çok kötü. 70 yaşına geldim hiç böyle olmamıştı. Nasıl düştük biz bu hallere? Eğer Avrupa’dan gurbetçiler gelmese daha kötü. Gurbetçiler gittikten sonra yine aynı. Asgari ücretli 17 bin lirayla ne alabilecek. Ev kiraları 8-10 bin lira arası. Bizim sektörler bitti artık” şeklinde konuştu.   
Havaların sıcak olması ve ekonomik sebeplerden ötürü pastırma satışının beklentiyi karşılamadığını dolayısıyla pastırma satışında yüzde 90 düşüş olduğunu söyleyen Pastırmacı Mustafa Yılmaz, “Önceden pastırma, sucuk yapılırdı şimdi onu da yapan yok. Havalar sıcak yapsa bozulur.

Havaların sıcak olması ve ekonomik sebeplerden ötürü pastırma satışının beklentiyi karşılamadığını dolayısıyla pastırma satışında yüzde 90 düşüş olduğunu söyleyen Pastırmacı Mustafa Yılmaz, “Önceden pastırma, sucuk yapılırdı şimdi onu da yapan yok. Havalar sıcak yapsa bozulur. Yurt dışından gelende yok. Gelenlerde Antalya’ya gitti. Avrupa’da maçın olmasıyla gurbetçiler de çok Türkiye’ye gelmedi. Tatilin 9 gün olmasıyla birlikte mükemmel bir işin olması lazımdı. Bayramdan önce işlerden daha memnunduk. Bu sene çok sönük geçti. Ekonomi şu anda çok kötü. 70 yaşına geldim hiç böyle olmamıştı. Nasıl düştük biz bu hallere?” dedi. 

Kayseri’de Kurban Bayramı sonrası esnaf beklediği hareketliliği yakalayamadı. Bu bayram pastırma satışının çok düşük olduğunu dile getiren Pastırmacı Mustafa Yılmaz, “Eski bayramlar yok. Pastırmaya sucuğa bakan yok. Kayseri’de vatandaşların yüzde 10-15’i kurban kesebildi geriye kalan bağışladı. Önceden pastırma, sucuk yapılırdı şimdi onu da yapan yok. Havalar sıcak yapsa bozulur. Yurt dışından gelende yok. Gelenlerde Antalya’ya gitti. Avrupa’da maçın olmasıyla gurbetçiler çok Türkiye’ye gelmedi. Bu sene çok sönük geçti. Emekliye belki para verselerdi biraz canlılık olabilirdi. 3 bin lira emekliye ikramiye verdiler. 3 bin liraya da ne alacaklar. En iyi şekeri almaya kalksa emekli kilosu bin lira. Pastırma almaya kalksa 1250 lira. Sıcak olduğu içinde pastırma yenmiyor. Yurt dışından gelenlerinde bazıları 250 gram, yarım kilo falan alıyor. Diğerleri sıcak olduğu için almıyor. Ben 50 senedir bu işin içindeyim böyle bayram hiç görmedim. Eskiden insanlar pastırma, sucuk, baharat almak için sıraya girerdi. Tatilin 9 gün olmasıyla birlikte mükemmel bir işin olması lazımdı. Ne şekerci ne baharatçı ne de konfeksiyoncu memnun. Bayramdan önce işlerden daha memnunduk. Bayramlar bitti artık, eskidenmiş bayram. İşlerimizde yüzde 90 bir düşüş var” ifadelerini kullandı. 

‘NASIL DÜŞTÜK BİZ BU HALLERE?’

Ekonomik şartlardan dolayı alım gücünün kalmadığını ve işlerinin olmadığını söyleyen Pastırmacı Yılmaz, “Geçen sene 600-700 liradan başlıyordu pastırma fiyatları bu sene ise 800-900 lira civarında. Alım gücü kalmadı. Emekliye 10 bin lira verilirse nasıl alışveriş yapacak. Avrupa’dan gelenlerinde parası kıymetli olmasa onlarda hiç gelemez buraya. 500 Euro bozduruyorlar 18 bin lira para alıyorlar. Bizim emeklilerden maaşlarını almadan borçlanıyor. Ekonomi şu anda çok kötü. 70 yaşına geldim hiç böyle olmamıştı. Nasıl düştük biz bu hallere? Eğer Avrupa’dan gurbetçiler gelmese daha kötü. Gurbetçiler gittikten sonra yine aynı. Asgari ücretli 17 bin lirayla ne alabilecek. Ev kiraları 8-10 bin lira arası. Bizim sektörler bitti artık” şeklinde konuştu. 

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve anadoluekspresshaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.