CHP’li Aşkın Genç, “Savunma gücümüzü artıran işçilerimiz ekonomik şartlar altında eziliyor”

Gündem (AEH) - Anadolu Ekspress Haber | 10.07.2024 - 12:21
 

CHP’li Aşkın Genç, “Savunma gücümüzü artıran işçilerimiz ekonomik şartlar altında eziliyor”

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde çalışan işçilerin zam oranlarında yaşanan eşitsizlikleri ve toplu iş sözleşmesinden kaynaklı yaşanan hak kaybını TBMM gündemine taşıyarak, “Ülkemizin savunma gücünü artıran tankları yürüten, uçakları uçuran, gemi ve denizaltılarını yüzdüren bu işçiler, ne yazık ki ekonomik zorluklar altında ezilmektedir. Bu durum, hem işçilerin moral ve motivasyonunu düşürmekte hem de savunma sanayisinin verimliliğini olumsuz etkilemektedir” dedi.
CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, konuya ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Genç, soru önergesinde, savunma sanayisinin ülkenin güvenliği için kritik olduğunu vurgulayarak, “Savunma sanayisinde çalışanların yaşam koşullarının iyileştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Türk Harb-İş Sendikası üyelerinin talepleri, ülkemizin savunma sanayisinde çalışan işçilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve haklarının korunması açısından büyük önem arz etmektedir. Bu talepler, sadece çalışanların ekonomik refahını sağlamakla kalmamakta, aynı zamanda ülkemizin stratejik öneme sahip savunma sanayisinin sürdürülebilirliğini de güvence altına almaktadır. Ülkemizin savunma gücünü artıran işçiler, ne yazık ki ekonomik zorluklar altında ezilmektedir. Savunma sanayisinde çalışan işçiler, ülkemizin güvenliğini sağlayan kritik projelerde emek harcayan kahramanlardır. Ülkemizin savunma gücünü artıran tankları yürüten, uçakları uçuran, gemi ve denizaltılarını yüzdüren bu işçiler, ne yazık ki ekonomik zorluklar altında ezilmektedir. Bu durum, hem işçilerin moral ve motivasyonunu düşürmekte hem de savunma sanayisinin verimliliğini olumsuz etkilemektedir” şeklinde konuştu.     Öte yandan Türk Harb-İş Sendikası üyelerinin taleplerinin karşılanmasının ülke ekonomisine de faydası olacağını ifade eden CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, “Savunma sanayi işçilerinin, işverenlere sağlanan yüzde 5’lik SGK desteğinin kendilerine de uygulanması ve toplu iş sözleşmelerinin şeffaf bir şekilde yürütülmesi talepleri de oldukça önemlidir. İşçiler, toplu iş sözleşmelerinin işçilerin onayı alınmadan imzalanmaması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu, işçilerin sürece katılımını artıracak ve iş barışını sağlayacaktır. Türk Harb-İş Sendikası üyelerinin taleplerinin karşılanması, sadece işçilerin refahını sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda ülkemizin savunma sanayisinin sürdürülebilirliğini ve verimliliğini de güvence altına alacaktır. İşçilerin taleplerinin dikkate alınması ve gerekli düzenlemelerin yapılması, ülkemizin stratejik öneme sahip savunma sanayisini güçlendirecek ve iş barışını sağlayacaktır” dedi.    di.di.
CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde çalışan işçilerin zam oranlarında yaşanan eşitsizlikleri ve toplu iş sözleşmesinden kaynaklı yaşanan hak kaybını TBMM gündemine taşıyarak, “Ülkemizin savunma gücünü artıran tankları yürüten, uçakları uçuran, gemi ve denizaltılarını yüzdüren bu işçiler, ne yazık ki ekonomik zorluklar altında ezilmektedir. Bu durum, hem işçilerin moral ve motivasyonunu düşürmekte hem de savunma sanayisinin verimliliğini olumsuz etkilemektedir” dedi.

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, konuya ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Genç, soru önergesinde, savunma sanayisinin ülkenin güvenliği için kritik olduğunu vurgulayarak, “Savunma sanayisinde çalışanların yaşam koşullarının iyileştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Türk Harb-İş Sendikası üyelerinin talepleri, ülkemizin savunma sanayisinde çalışan işçilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve haklarının korunması açısından büyük önem arz etmektedir. Bu talepler, sadece çalışanların ekonomik refahını sağlamakla kalmamakta, aynı zamanda ülkemizin stratejik öneme sahip savunma sanayisinin sürdürülebilirliğini de güvence altına almaktadır. Ülkemizin savunma gücünü artıran işçiler, ne yazık ki ekonomik zorluklar altında ezilmektedir. Savunma sanayisinde çalışan işçiler, ülkemizin güvenliğini sağlayan kritik projelerde emek harcayan kahramanlardır. Ülkemizin savunma gücünü artıran tankları yürüten, uçakları uçuran, gemi ve denizaltılarını yüzdüren bu işçiler, ne yazık ki ekonomik zorluklar altında ezilmektedir. Bu durum, hem işçilerin moral ve motivasyonunu düşürmekte hem de savunma sanayisinin verimliliğini olumsuz etkilemektedir” şeklinde konuştu.

 

 

Öte yandan Türk Harb-İş Sendikası üyelerinin taleplerinin karşılanmasının ülke ekonomisine de faydası olacağını ifade eden CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, “Savunma sanayi işçilerinin, işverenlere sağlanan yüzde 5’lik SGK desteğinin kendilerine de uygulanması ve toplu iş sözleşmelerinin şeffaf bir şekilde yürütülmesi talepleri de oldukça önemlidir. İşçiler, toplu iş sözleşmelerinin işçilerin onayı alınmadan imzalanmaması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu, işçilerin sürece katılımını artıracak ve iş barışını sağlayacaktır. Türk Harb-İş Sendikası üyelerinin taleplerinin karşılanması, sadece işçilerin refahını sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda ülkemizin savunma sanayisinin sürdürülebilirliğini ve verimliliğini de güvence altına alacaktır. İşçilerin taleplerinin dikkate alınması ve gerekli düzenlemelerin yapılması, ülkemizin stratejik öneme sahip savunma sanayisini güçlendirecek ve iş barışını sağlayacaktır” dedi. 

 

di.di.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve anadoluekspresshaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.